Araç çubuğuna atla
SağlıkYaşam

Sağlıklı yaşam ipuçları – Sağlıklı beslenme

Sağlıklı yaşam, bilinenin aksine uzun yaşamak demek değildir. Sağlıklı yaşam, kişinin beslenme, temizlik ve bedensel faaliyetlerine özen göstermesi neticesinde hastalanmadan hayatını sürdürmesidir.  En önemli faktör şüphesiz beslenme faktörüdür. Beslenmeden kasıt yalnızca diyet ve egzersiz değil, dengeli ve zararsız beslenmeyi de kapsamaktadır. Peki sağlıklı beslenme nedir?

Sağlıklı Beslenme:

Sağlıklı yaşam, optimum sağlığı elde etmek için gerçekleştirilen plan ve stratejiler bütünüdür. Yapılan araştırmalar sağlıklı bir insanın sigara içmediğini, sağlıklı bir kiloda olduğunu, dengeli ve iyi beslendiğini, olumlu düşündüğünü, rahat hissettiğini, düzenli egzersiz yaptığını, iyi ilişkiler kurduğunu ve iyi bir beslenme dengesinden fayda sağladığını ortaya koymaktadır.

Sağlıklı yaşam, aynı zamanda tercih edilen yaşam tarzı ile bağlantılıdır. Yaşam tarzı yahut yaşama biçimi kişilerin sağlığı üzerinde etkili olan ve az çok kontrol sahibi olduğu kararların bir araya toplanmasıdır. Örneğin, daha sakin ve hareketsiz bir yaşam tarzını benimseyen birey kilo almaya müsait olacağından, bu durumun sağlığına doğrudan etkisi olacaktır.

Sağlıklı Yaşam Hangi Eylemlerle Sağlanır?

Mantıklı sağlık seçimleri yapmakla ilgilidir. Bunlar;

  1. Fiziksel olarak: İyi ve doğru beslenme, zinde olmak, faydalı egzersiz, yeterli dinlenme,
  2. Ruhsal olarak: Sürekli gülmek ve neşeli olmak, sevmek, merhamet etmek,
  3. Zihinsel olarak: Pozitif düşünmek, Olumlu bakış açıcı, beyinsel sakinlik,

gibi eylemlerdir.

Yaşam Tarzı Neden Önemlidir?

Sağlıklı bir beslenme tarzı, hastalıkların görülme sıklığını ve etkisini azaltmak, iyileşmeyi hızlandırmak, stres faktörleriyle başa çıkmak ve yaşam kalitesini artırmak için önemli bir kavramdır. Yaşam tarzının sağlık açısından ne kadar önemli olduğu konusunda da birçok bilimsel araştırmalar yapılmıştır. Sağlıklı beslenme tarzı, yalnızca uzun yaşamak için değil, yaşama sürecinde hastalıksız ve kaliteli yaşamanın da imkanını sunmaktadır.

Sağlıklı beslenme Kolay Değildir ama İmkansız da Değildir:

Sağlıklı beslenme günlük yaşantınızda hep aklınızın bir köşesinde olmalı, bu konuyu alışkanlık hale getirmelisiniz. Sağlık, bir gün boyunca yapılan aktivitelerin tüm yaşama mal olmasıdır. Yapılması gereken, yaşam tarzını iyileştirmek olacaktır. Bir anda büyük adımlar atmanız gerekmez, küçük adımlar atın ve zamanla bu adımlarınızı büyütün ve geliştirin.

 

Etiketler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı