Moda Özel

Kendi Karavanını Yapmak İsteyenlere Öneriler

Merhabalar yazımızda Kendi karavanını yapmak fikrini vermeye çalıştık.

Öncelikle son dönemlerin gözde tutkusu elbette ki çeşit çeşit karavanlar olmakta. Kampçılık ile ilgili hobileri olanların en çok gereksinim duydukları karavandır. Bunun nedenlerinin en başında güvende olma durumu gelmektedir. Birçok kampçının en büyük problemi güvenlik sorunları olmaktadır. Özellikle çadır kampçılığında bir kamp alanında değilseniz korkulu rüyalar görme ihtimaliniz daha yüksek olacaktır.

Bütün bu sayılanlar nedeniyle karavan artık kampçılar için vazgeçilmez olmaktadır. Hazır karavan satışı olmakla birlikte bazı kullanıcılar kendi zevk ve ihtiyaçlarına göre karavan tasarlayabilmektedirler. Hazır karavan alımlarında tüm aksamları bir arada sunulmakta ve birçok malzeme standart olarak bulunmaktadır. Standartların dışına çıkmak isteyenler de kendi tasarımı olan karavanları tercih etmektedirler.

İyi bir araç satın almak birinci altın kural!

Bunun için öncelikle yapılması gereken karavan yapılmaya müsait ve ihtiyaçlarınız dahilinde kullanabileceğiniz bir minibüs satın almak olacaktır. Büyüklük konusunda ihtiyaçlarınızı göz önünde bulundurmalısınız. Uzun seyahatler düşünülüyorsa daha büyük bir minibüs olması daha faydalı olacaktır.
Kendi Karavanını yapmak içim bir diğer dikkat edilmesi gereken konu da dört mevsim kullanılabilir bir yaşam alanı oluşturulması şeklinde olmalıdır. Bunun için ısı yalıtımı ve soğutma ünitesi buna göre seçilmelidir. Özellikle uzun seyahatlerde bunun önemi çok daha fazla dikkat çekmektedir.

Yine karavan yapacağınız esnada içerisinde olması gerekenler ile ilgili bilgi sahibi olmalısınız. Bunlardan en önemlisi bir tuvalet, duş ve mutfak tezgahıdır. Olmazsa olmazı olarak nitelendirilmese de birçok kampçının özel kararı olmaktadır. Bu nedenle başta da söylediğimiz gibi ihtiyacınıza yönelik bir şekilde dizayn yapmak olmalıdır.
Bu işlemlerden önce eğer mümkünse dekorasyon için bir taslak çalışması yaparak bu konuda daha farklı fikirler ortaya çıkarabilirsiniz. Taslak çıkartmak eksik kalmaması için önemli bir adımdır. Çünkü sadece yalıtım ya da soğutmanın dışında bir de elektrik aksamının iyi planlanması gerekmektedir. En çok kafa yoracağınız konu olabilmektedir. Özellikle bu işlerden pek anlamayanlar için kabus niteliğinde olabilir. Bu nedenle bir profesyonel eşliğinde bu işlemi gerçekleştirebilirsiniz.

Kendi karavanını yapmak için olmazsa olmazlar;

Bazı karavanlarda bulunan çamaşır ve bulaşık makinesi için, aynı zamanda tuvalet için atık su depolarının da konulması gerekmektedir. Daha sonra temiz su deposunun da olması gerekmekte ve bu depolardan gelen suyun kullanılabilir olması gerekmektedir. Bir de kullanacağınız eşyalara uygun şekilde kullanılacak olan güneş panelleri seçimi yapılmalıdır. Yine bunun için profesyonel bir destek alabilirsiniz. Kullanmak istediğiniz güneş panelleri kullanacağınız ürünleri çalıştırmaya yeterli olmalıdır.
Uzun yolculuklar ve kısa yolculuklar için konforlu bir sürüş keyfi yaşamak için karavan kampçılığını benimseyebileceksiniz. Ülkemizde de son yıllarda yayılım gösteren karavan kampları da barınma ve park için alternatifler sunmaktadır.

Araç çubuğuna atla