Moda Özel

2021 Dekorasyon ipuçları

2021 Dekorasyon ipuçları

Dekor ile tasarım terimleri hep bir arada eş anlamlı olarak kullanılmış terimler olmakla birlikte esasında farklı anlamlar taşımaktadır. Tasarım, bir nesneyi meydana getirebilmek için yapılan planlamadır. Dekorasyon ise, bir nesne veya objeyi süsleme, boyama, görsel değişim, kültürel mantık ve estetik hale getirme sanatıdır. Dekorasyon, genel itibari ile ev dekorasyonu olarak kullanılmakta, bu yönde gelişim göstermektedir.

Ev Dekorasyonu Nedir?

Moda, birçok alanda kendini göstermektedir. Müzik, kıyafet, mimarlık, ev dekorasyonu bunlardan yalnızca birkaç tanesidir. Son zamanlarda ev dekorasyonlarında modaya uyum oldukça popüler hale gelmiştir. Günümüzde dekoratif faaliyetlerde gelişen uzmanlık ile birlikte moda kavramı bu alana sirayet etmiş, bireyler evlerini modaya göre dekore etmektedirler.

Ev dekorasyonu, bireylerin yaşadıkları veya barındıkları yerleri kendi zevk ve tercihlerine göre tasarlayıp düzenleme faaliyetlerinin bütününü oluşturmaktadır.

2021 dekorasyon ipuçları

Ev Dekorasyonunda Dikkat Edilmesi Gereken Hususlar:

Bireyler evlerini dekore etmek için çoğu zaman bu konuda uzmanı olan kişilerden yardım almaktadır. İç mimar da denilen bu kişiler ev dekorasyonu konusunda oldukça profesyonelleşmiş durumdadır. İç mimarlar bir mekanı estetik açıdan daha hoş ve kullanışlı hale getirmek için uğraş vermektedir. Ancak bazen bireyler tamamen kendi hayali ve tasarımını kendi imkanlarıyla meydana getirmek istemektedir. İşte fikir oluşturması amacıyla ev dekorasyonunda dikkat edilmesi gereken hususlar;

  1. Işıklandırmaya Özen Gösterilmesi Gerekmektedir: Ev dekorasyonun başarıya ulaşması için ışıklandırma tercihlerinde seçici olunması gerekmektedir. Işıklandırma klasik tercihlerin yanı sıra modaya uyumlu olarak da seçilebilecektir.
  2. Renk Tercihleri Önemlidir: Kimine göre siyah duvar, kimine göre kırmızı. Renkler tamamen kişinin zevkine göre değişkenlik göstermektedir, lakin dikkat edilmesi gereken husus hangi rengin tercih edildiği değil, seçilen renklerin birbirleriyle uyumlu olmasıdır.
  3. Fazla Eşya Sadeliği Bozacaktır: Belki kalabalık ve fazla eşyadan hoşlanıyorsunuz ancak genel moda kuralları evde sadeliği ön plana çıkarmaktadır.
  4. Ev İçerisinde Bitki Kullanmaya Önem Verin: İnsanlar yaradılışı gereği doğa ile iç içe olmayı sevmektedir. Peki yaşadığınız yere neden doğa esintisi katmıyorsunuz? Ev dekorasyonunda bitkilerin yoğun kullanılması ile mutlu olduğunuz doğada olma hissini yaşayacaksınız.

Bin önceki yazımızda Karavan Dekorasyonu nu sizlere aktarmıştık. Okumak için Dekorasyon kategorisinden ulaşabilirsiniz.

Araç çubuğuna atla